Święto Wojska w Suwałkach

16

14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego obchodził w sobotę (10.09.2015r.) swoje szóste święto. Z tej okazji w koszarach przy ulicy Wojska Polskiego można było podziwiać widowiskowe pokazy walk, musztry oraz sprzętu wojskowego.

W uroczystości wzięli udział między innymi: Łukasz Kurzyna, zastępca Prezydenta Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, a także posłowie na Sejm RP Bożena Kamińska i Jarosław Zieliński oraz Senator Anna Maria Anders.  Obecni byli również Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski i Bogdan Dyjuk, członek zarządu Województwa Podlaskiego.

Szóste święto suwalskiego Dywizjonu było okazją do nagrodzenia żołnierzy i pracowników jednostki ale też do przypomnienia historii wojska stacjonującego w Suwałkach od niemalże 200 lat.

– Chciałbym podziękować wszystkim żołnierzom, że bierzecie aktywny udział w życiu miasta. Cieszę się, że wojsko jest w Suwałkach i zgodnie z zapowiedziami będzie się rozwijać. Bo to oprócz miejsc pracy oczywiście prestiż dla miasta i podniesienie jego rangi – mówił w trakcie swego przemówienia Łukasz Kurzyna, zastępca Prezydenta Suwałk.

Na zakończenie przemówienia zastępca Prezydenta Suwałk złożył wszystkim żołnierzom i pracownikom cywilnym Dywizjonu życzenia zdrowia i pomyślności. – Życzę oficerom i żołnierzom by byli żołnierzami wzorowymi, znakomicie wyszkolonymi, pracującymi na jeszcze doskonalszym i nowocześniejszym sprzęcie. Pozdrawiam również Wasze rodziny – mówił Łukasz Kurzyna   –My Suwalczanie jesteśmy szczęśliwi i dumni, że jesteście i będziecie z nami w Suwałkach – zakończył swoje przemówienie wręczając dowódcy jednostki płk. Waldemarowi Siedleckiemu obraz z wizerunkiem patrona Dywizjonu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Święto dywizjonu to już tradycyjnie dni otwarte w koszarach przy ulicy Wojska Polskiego. Mieszkańcy Suwałk mogli zwiedzać jednostkę „od środka”. Oglądać sprzęt wojskowy, podziwiać wyszkolenie żołnierzy oraz nauczyć się strzelać z prawdziwej broni.